F T E R I O T Ė T - NJERĖZ TĖ DIJES

Prof.as. Dr. Edip Bezhani

Home
Njerėz tė dijes
Isa Hizmo
Lazo Kofina i parė
Lame Xhama - Mėsues i Popullit
Xhevdet Kofina - Mėsues i Popullit
Pr. Dr. Ismet Elezi
Pr. Dr. Besim Elezi
Pr. Dr. Muzafer Korkuti
Pr. Dr. Sezai Braho
Pr. Dr. Hamlet Bezhani
Prof. Dr. Jakup Mato
Prof.as. Dr. Zeko Braho
Prof.as. Dr. Fejzi Hizmo
Prof.as. Dr. Mukadez Ruka
Prof.as. Dr. Vehap Bezhani
Prof.as. Dr. Edip Bezhani
Prof.as. Dr. Zaēe Malo
Dr. Kudret Mita
Guro Zeneli - publicist, shkrimtar
Sulejman Mato - shkrimtar
Agim Mato - shkrimtar
Xhemal Mato - telekronist
Nafiz Bezhani - jurist, shkrimtar
Liri Fterra - publiciste
Sheri Mita - artist, regjisor
Ilir Bezhani - artist, regjisor
Fiqret Fterra - publicist
Ejup Mita

bezhanedip.jpg
Prof.As Dr. Edip Bezhani

EDIP REFIK BEZHANI ( 26 korrik 1948 ): Profesor i Asocuar, Doktor i Shkencave Mjekėsore, pedagog e kirurg.

Lindi nė Fterrė, ku kreu dhe filloren. Gjimnazin dhe Fakultetin e Mjekėsisė tė UT i pėrfundoi nė Tiranė.

Nė vitin 1972, mbasi u diplomua si mjek i pėrgjithshėm, fillon specializimin pranė klinikės sė kirurgjisė  sė pėrgjithshme, pėr urologji, nė Spitalin Nr.2 nė Tiranė, qė e pėrfundon nė vitin 1975. Nga ky vit deri nė vitin 1990 punon si specialist urolog dhe kirurg i pėrgjithshėm nė Poliklinikėn Qendrore tė Tiranės, si dhe nė klinikėn urologjike tė Spitalit Nr. 2 (pėr kirurgjinė ) nė Tiranė

Nė vitin 1990 filloi punėn si pedagog nė Fakultetin e Mjekėsisė nė specialitetin e urologjisė, ku vazhdon tė punojė edhe sot.

Nė vitin 1996 ka mbrojtur titullin Doktor i Shkencave Mjekėsore, ndėrsa nė vitin 2004 merr titullin Profesor i Asocuar.

Ka kryer disa specializime brenda e jashtė shtetit, ėshtė pesė herė pjesėmarrės nė seminare ndėrkombėtare  nė Austri, ka mbajtur  referate nė seminare e konferenca kombėtare e ndėrkombėtare, si dhe ėshtė bashkautor nė shumė publikime kombėtar e ndėrkombėtare

Nė vitin 2001 botoi monografinė : “Morfometria  dhe funksioni i veshkės unike”.

 

Enter supporting content here

Fteriotėt janė njerėz tė mirė