F T E R I O T Ė T - NJERĖZ TĖ DIJES

Ilir Bezhani - artist, regjisor

Home
Njerėz tė dijes
Isa Hizmo
Lazo Kofina i parė
Lame Xhama - Mėsues i Popullit
Xhevdet Kofina - Mėsues i Popullit
Pr. Dr. Ismet Elezi
Pr. Dr. Besim Elezi
Pr. Dr. Muzafer Korkuti
Pr. Dr. Sezai Braho
Pr. Dr. Hamlet Bezhani
Prof. Dr. Jakup Mato
Prof.as. Dr. Zeko Braho
Prof.as. Dr. Fejzi Hizmo
Prof.as. Dr. Mukadez Ruka
Prof.as. Dr. Vehap Bezhani
Prof.as. Dr. Edip Bezhani
Prof.as. Dr. Zaēe Malo
Dr. Kudret Mita
Guro Zeneli - publicist, shkrimtar
Sulejman Mato - shkrimtar
Agim Mato - shkrimtar
Xhemal Mato - telekronist
Nafiz Bezhani - jurist, shkrimtar
Liri Fterra - publiciste
Sheri Mita - artist, regjisor
Ilir Bezhani - artist, regjisor
Fiqret Fterra - publicist
Ejup Mita

bezhaniilir.jpg
Ilir Bezhani, artist

Ilir Nail Bezhani (1949) : Artist teatri dhe filmi, dramaturg cilėsor.

Ka lindur nė Tiranė nė njė familje fteriote. Mbaroi shkollėn e mesme tė ndėrtimit dhe nė vitet 1972-76 kreu studimet e larta nė Akademinė e Arteve nė Tiranė, arti dramatik. U shqua si aktor nė dramat “ Dy krisma nė Paris”, nė teatrin e Fierit, “Shpagimi”nė teatrin e Elbasanit, “Prometheu”, “Monserat”, “Shtėpia me dy porta”, “Zbutja e kryeneēes”, “Pallati 176” nė Teatrin Kombėtar Tiranė, etj.

            Ėshtė autor i dramave: “Zoti godet me putėr” ( 1995 ), “Nė katin e dytė ėshtė parajsa” (1996), “Mashtruesit” (1997). Komedia e tij “Mashtruesit” ėshtė pėrkthyer nė frėngjisht dhe ėshtė vėnė nė skenė nė Paris, ku si autor vuri nė skenė dhe pjesėn: “Sa mirė bėri qė vdiq”.

            Krijimtaria e tij ėshtė cilėsore.

Enter supporting content here

Fteriotėt janė njerėz tė mirė