F T E R I O T Ė T - NJERĖZ TĖ DIJES

Prof. Dr. Jakup Mato

Home
Njerėz tė dijes
Isa Hizmo
Lazo Kofina i parė
Lame Xhama - Mėsues i Popullit
Xhevdet Kofina - Mėsues i Popullit
Pr. Dr. Ismet Elezi
Pr. Dr. Besim Elezi
Pr. Dr. Muzafer Korkuti
Pr. Dr. Sezai Braho
Pr. Dr. Hamlet Bezhani
Prof. Dr. Jakup Mato
Prof.as. Dr. Zeko Braho
Prof.as. Dr. Fejzi Hizmo
Prof.as. Dr. Mukadez Ruka
Prof.as. Dr. Vehap Bezhani
Prof.as. Dr. Edip Bezhani
Prof.as. Dr. Zaēe Malo
Dr. Kudret Mita
Guro Zeneli - publicist, shkrimtar
Sulejman Mato - shkrimtar
Agim Mato - shkrimtar
Xhemal Mato - telekronist
Nafiz Bezhani - jurist, shkrimtar
Liri Fterra - publiciste
Sheri Mita - artist, regjisor
Ilir Bezhani - artist, regjisor
Fiqret Fterra - publicist
Ejup Mita

matojakup.jpg
Prof. Dr. Jakup Mato

JAKUP HALIL MATO ( 16 shtator 1934 31 gusht 2005): Profesor, Doktor i Shkencave,studiues arti.

Lindi nė  Fterrė.  Shkollėn fillore e kreu nė  fshatin e lindjes, ndėrsa shtatėvjeēaren dhe tė  mesmen nė  Gjirokastėr. Pas pėrfundimit tė  shkollės sė  lartė , nė  Universitetin Shtetėror tė  Tiranės (1959), punoi nė  Ministrinė  e Arsimit dhe tė  Kulturės si specialist i letėrsisė , kryeredaktor i gazetės “Mėsuesi”, drejtor i arteve dhe zėvendės kryetar i Komitetit tė  Kulturės dhe tė  Arteve. Nga viti 1973 deri 1987 punoi si specialist i arteve nė  Komitetin Qendror tė  Partisė . Mė  1987 u emėrua drejtor i Institutit tė  Lartė    Arteve (sot Akademia e Arteve). Nga viti 1991 e nė  vazhdim ka qenė  punonjės shkencor nė  Qendrėn  e Studimit tė  Arteve tė Akademisė sė Shkencave, ku dy herė  ishte edhe drejtor i saj.

              nga viti 1960 e nė  vazhdim ka botuar njė  numėr tė  konsiderueshėm artikuj shkencorė  e kritikė  pėr letėrsinė  dhe artet, ka mbajtur njė  sėrė  kumtesash nė  veprimtari shkencore. Ka botuar monografitė : “Risi tė  letėrsisė  shqiptare” (1983), “Paradokset e satirės dhe tė humorit” (2000), “Imazhe, kode, kumte” (2001), “Rrjedhave tė artit paraprofesionist” (2004) .

           

 

Enter supporting content here

Fteriotėt janė njerėz tė mirė