F T E R I O T Ė T - NJERĖZ TĖ DIJES

Pr. Dr. Sezai Braho

Home
Njerėz tė dijes
Isa Hizmo
Lazo Kofina i parė
Lame Xhama - Mėsues i Popullit
Xhevdet Kofina - Mėsues i Popullit
Pr. Dr. Ismet Elezi
Pr. Dr. Besim Elezi
Pr. Dr. Muzafer Korkuti
Pr. Dr. Sezai Braho
Pr. Dr. Hamlet Bezhani
Prof. Dr. Jakup Mato
Prof.as. Dr. Zeko Braho
Prof.as. Dr. Fejzi Hizmo
Prof.as. Dr. Mukadez Ruka
Prof.as. Dr. Vehap Bezhani
Prof.as. Dr. Edip Bezhani
Prof.as. Dr. Zaēe Malo
Dr. Kudret Mita
Guro Zeneli - publicist, shkrimtar
Sulejman Mato - shkrimtar
Agim Mato - shkrimtar
Xhemal Mato - telekronist
Nafiz Bezhani - jurist, shkrimtar
Liri Fterra - publiciste
Sheri Mita - artist, regjisor
Ilir Bezhani - artist, regjisor
Fiqret Fterra - publicist
Ejup Mita

brahosezai.jpg
Prof. Dr. Sezai Braho

SEZAI REMZI BRAHO (20 gusht 1939): Profesor, Doktor i Shkencave Mjekėsore, pedagog.

Ka lindur ne Fterrė, ku kreu dhe filloren, ndėrsa 7-vjeēaren nė Kuē dhe Tepelenė. Shkollėn e mesme mjekėsore e kreu nė Tiranė.

Nė vitin 1963 mbaroi studimet nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Tiranės. Po kėtė vit emėrohet pedagog nė katedrėn e farmakologjisė tė Fakultetit tė Mjekėsisė.

Qė nga viti 1963 e nė vazhdim ka zhvilluar dhe zhvillon leksione dhe seminare me tė tri degėt e Fakultetit tė Mjekėsisė. Leksione e seminare ka zhvilluar pėr njė kohė tė gjatė edhe nė Prishtinė nė Fakultetin e Mjekėsisė sė Pėrgjithshme, si dhe leksione me specializantėt pasuniversitarė.

Ėshtė bashkautor i hartimit tė programeve  mėsimore universitare e pasuniversitare tė lėndėve tė farmakologjisė mjekėsore e klinike. Ėshtė nismėtar e kontribuues nė krijimin e mbarėvajtjen e Institutit Studimor tė Mjekėsisė Popullore

Ka kryer specializime jashtė shtetit nė fushėn e farmakologjisė mjekėsore dhe asaj klinike, si nė Rumani, Francė, e Itali. Ka qenė kryetar i komisionit dhe redaktor shkencor i kumtesave dhe referateve tė Konferencės sė Parė Kombėtare tė Mjekėsisė Shqiptare (1986). Ka mbajtur  referate shkencore nė Athinė e Londėr. Ėshtė anėtar i komisionit tė nomenklaturės sė barnave (qė drejtohet nga Ministria e Shėndetėsisė), duke qenė pėr katėr vjet radhazi edhe kryetar i kėtij komisioni.

Qysh nga viti 1982 e nė vazhdim ka kryer edhe detyra tė tilla, si shef i sektorit shkencor tė Fakultetit tė Mjekėsisė, shef i katedrės sė farmakologjisė dhe shef i departamentit tė lėndėve biomjekėsore.

              Ka veprimtari tė gjerė botuese: ka hartuar mjaft tekste universitare e monografi, ka botuar shumė artikuj nė revista shkencore dhe  ka mbajtur dhjetra referate shkencore e kumtesa.

              Nė vitin 1980 i jepet titulli “Doktor i Shkencave” dhe mė 1994 “Profesor”.

 

Enter supporting content here

Fteriotėt janė njerėz tė mirė