F T E R I O T Ė T - NJERĖZ TĖ DIJES

Dr. Kudret Mita

Home
Njerėz tė dijes
Isa Hizmo
Lazo Kofina i parė
Lame Xhama - Mėsues i Popullit
Xhevdet Kofina - Mėsues i Popullit
Pr. Dr. Ismet Elezi
Pr. Dr. Besim Elezi
Pr. Dr. Muzafer Korkuti
Pr. Dr. Sezai Braho
Pr. Dr. Hamlet Bezhani
Prof. Dr. Jakup Mato
Prof.as. Dr. Zeko Braho
Prof.as. Dr. Fejzi Hizmo
Prof.as. Dr. Mukadez Ruka
Prof.as. Dr. Vehap Bezhani
Prof.as. Dr. Edip Bezhani
Prof.as. Dr. Zaēe Malo
Dr. Kudret Mita
Guro Zeneli - publicist, shkrimtar
Sulejman Mato - shkrimtar
Agim Mato - shkrimtar
Xhemal Mato - telekronist
Nafiz Bezhani - jurist, shkrimtar
Liri Fterra - publiciste
Sheri Mita - artist, regjisor
Ilir Bezhani - artist, regjisor
Fiqret Fterra - publicist
Ejup Mita

mitakudret.jpg
Dr. Kudret Mita

KUDRET SHABAN MITA ( 6 qershor 1946 ) Doktor i Shkencave Historike, ushtarak i lartė, shef Departamenti nė Akademinė e Mbrotjes, pedagog, hartues fjalorėsh, pėrfaqėsues shqiptar nė NATO.

Ka lindur nė Fterrė. Shkollimin tetėvjeēar dhe tė mesėm ushtarak i kreu nė Tiranė. Mbaron Shkollėn e Bashkuar tė oficerėve nė vitin 1967, merr diplomėn pėr histori – gjeografi nė Universitetin e Tiranės, Fakulteti Histori- Filologji, nė vitin 1978. Kryen Akademinė e Mbrotjes nė Tiranė nė vitin 1984.

Nė vitin 1996 mbron titullin “Doktor i Shkencave Historike” me temė pėr artin  ushtarak tė kryengritjeve tė mėdha shqiptare tė viteve 1910-1912.

Ka punuar si kuadėr ushtarak qė nga viti 1967 e deri mė 2003, duke i ngjitur me shpejtėsi shkallėt e karierės, qė nga komandant kompanie e deri nė detyra  tė larta nė brigadat e kėmbsorisė e tė forcave ushtarake detare.

Nė Akademinė e Mbrojtjes ka punuar pėr gati 15 vjet, gjer nė vitin 1998, si pedagog,  pėrgjegjės i redaksisė tė fjalorit enciklopedik ushtarak, shef i departamentit tė politkės sė sigurimit, shef i departamentit tė terminologjisė dhe enciklopedisė ushtarake etj.

Nga viti 1998 deri nė vitin 2003 ka punuar nė Misionin e Shqipėrisė pranė NATO-s nė Bruksel, si zėvendėspėrfaqėsues ushtarak i Shqipėrisė.

Ka kryer njė sėrė kualifikimesh jashtė shtetit, si nė Kolegjin e Mbrotjes sė NATO-s nė Romė, Qendrėn Amerikane “Xhorxh Marshall” nė Gjermani, nė shkollėn e NATO-s tė Forcave Aleate nė Evropė etj.

Ka njė veprimtari tė gjerė botuese me bashkėautorė, sidomos nė fushėn e fjalorėve tė termave ushtarakė.

Ėshtė nderuar me urdhėra e medalje.

Enter supporting content here

Fteriotėt janė njerėz tė mirė