F T E R I O T Ė T - NJERĖZ TĖ DIJES

Xhemal Mato - telekronist

Home
Njerėz tė dijes
Isa Hizmo
Lazo Kofina i parė
Lame Xhama - Mėsues i Popullit
Xhevdet Kofina - Mėsues i Popullit
Pr. Dr. Ismet Elezi
Pr. Dr. Besim Elezi
Pr. Dr. Muzafer Korkuti
Pr. Dr. Sezai Braho
Pr. Dr. Hamlet Bezhani
Prof. Dr. Jakup Mato
Prof.as. Dr. Zeko Braho
Prof.as. Dr. Fejzi Hizmo
Prof.as. Dr. Mukadez Ruka
Prof.as. Dr. Vehap Bezhani
Prof.as. Dr. Edip Bezhani
Prof.as. Dr. Zaēe Malo
Dr. Kudret Mita
Guro Zeneli - publicist, shkrimtar
Sulejman Mato - shkrimtar
Agim Mato - shkrimtar
Xhemal Mato - telekronist
Nafiz Bezhani - jurist, shkrimtar
Liri Fterra - publiciste
Sheri Mita - artist, regjisor
Ilir Bezhani - artist, regjisor
Fiqret Fterra - publicist
Ejup Mita

matoxhemal.jpg
Xhemal Mato, telekronist

XHEMAL HALIL MATO  ( 3 korrik 1947 ) : Gazetar televizioni, regjisor, krijues.

Lindi nė  Sarandė nga njė familje fteriote. Shkollėn fillore e kreu nė Gjirokastėr dhe shtatėvjeēaren e gjimnazin nė Sarandė.

Nė vitin 1969 mbaron UT pėr fizikė nė Fakultetin e Shkencave tė Natyrės. Njė vit mė vonė punon  nė TVSH si gazetar i programeve shkencore dhe mė 1978 si regjisor i kėtyre programeve. Nė vazhdimėsi punon nė TVSH edhe si regjisor pėr programet ekonomike e mjedisore gjer nė vitin 1994. Nė vitet 1989-94 punon edhe si pedagog i jashtėm nė Akademinė e Arteve.

Nė vitin 1999 largohet me dėshirėn e tij nga TVSH dhe i pėrkushtohet shoqatės “Masmedia dhe Mjedisi” pėr problemet mjedisore nė Shqipėri, ku vazhdon tė jetė kryetar i saj dhe botues i gazetės mjedisore  “Ekolėvizja”.

Ka njė prodhimtari tė gjerė krijuese, me vlera e ēmime kombėtare e ndėrkombėtare. Ka drejtuar nė  TVSH emisionet: Shkenca dhe filozofia, Gjithėsia rreth nesh, Formimi i njerėzimit, Truri, Shkenca dhe enigmat, etj.

Ka realizuar filmin e parė nėnujor dhe ėshtė autor i 17 dokumentarėve nėnujorė, duke qenė edhe vetė zhytės i talentuar. Ka fituar katėr here ēmim kombėtar pėr dokumentarėt shkencorė. Nė konkursin e SOROS-it nė vitin 1995 fiton ēmimi “Gazetari mė i mirė i vitit”.             

Nė krijimtarinė e tij me dokumentarė ka fituar dhe shumė ēmime nė festivale ndėrkombėtare, si nė vitet 1995, 1996, 1999 e 2002 , si me dokumentarėt Treni i vdekjes, Laguna e Lezhės, Nė botėn blu lufta vazhdon etj.

Ėshtė autor i 74 dokumentarėve pėr natyrėn, problemet mjedisore, turizmin dhe traditat kulturore nė Shqipėri.

Qė prej vitit 1991 ėshtė instruktor ndėrkombėtar i zhytjeve nėn ujė i specializuar edhe jashtė shtetit dhe me linēensė pėr studimet nėnujore. Ka shkruar dy libra shkencorė: ‘Gjithėsia rreth nesh’ dhe  ‘Shkenca dhe enigmat”.

 

 

Enter supporting content here

Fteriotėt janė njerėz tė mirė