F T E R I O T Ė T - NJERĖZ TĖ DIJES

Sheri Mita - artist, regjisor

Home
Njerėz tė dijes
Isa Hizmo
Lazo Kofina i parė
Lame Xhama - Mėsues i Popullit
Xhevdet Kofina - Mėsues i Popullit
Pr. Dr. Ismet Elezi
Pr. Dr. Besim Elezi
Pr. Dr. Muzafer Korkuti
Pr. Dr. Sezai Braho
Pr. Dr. Hamlet Bezhani
Prof. Dr. Jakup Mato
Prof.as. Dr. Zeko Braho
Prof.as. Dr. Fejzi Hizmo
Prof.as. Dr. Mukadez Ruka
Prof.as. Dr. Vehap Bezhani
Prof.as. Dr. Edip Bezhani
Prof.as. Dr. Zaēe Malo
Dr. Kudret Mita
Guro Zeneli - publicist, shkrimtar
Sulejman Mato - shkrimtar
Agim Mato - shkrimtar
Xhemal Mato - telekronist
Nafiz Bezhani - jurist, shkrimtar
Liri Fterra - publiciste
Sheri Mita - artist, regjisor
Ilir Bezhani - artist, regjisor
Fiqret Fterra - publicist
Ejup Mita

mitasheri.jpg
Sheri Miat, artist, regjisor

Mita Shefki SHERI ( 1943 ) Aktor, regjisor, shkrimtar.

Ka lindur nė Fterrė. Mbas shkollimit tė mesėm, kreu Institutin e Lartė tė Arteve nė vitin 1967. Fillimisht emėrohet po aty  pedagog i mjeshtėrisė sė aktorit, por hiqet pėr arsye biografike. Emėrohet regjosor nė Kinostudio, aktor nė Teatrin  Popullor etj. deri sa ēohet regjosor nė Estradėn e Beratit, nga ku kthehet nė Tiranė nė vitin 1989 fillimisht si regjisor nė Cirkun e Tiranės. Nė vitin 1993 emėrohet nė Estradėn e Tiranės si drejtor e vitet e fundit udhėheqės artistik. Nė vitin 2004 del nė pension.

Ka dhėnė kontribut tė vaēantė si aktor dranmatik, por dhe komik. Ka luajtur role nė 16 filma artistikė, si nė filmat “Ngadhnjim mbi vdekjen”, “Yjet e netėve tė gjata”, “Ballė pėr ballė”, “Gjeneral Gramafoni’, “Veterani”, “Nė fillim tė verės”, “Valixhja me njė milonė dollarė” etj. Ka interpretuar  si aktor nė teatėr, si te pjesėt “Shtėpia nė bulevard”, “Fyryra e dytė”, ‘Arturo Ui”, ‘I pazėvendėsueshmi” etj.

Si regjisor, pėrveē dhjetėra numrash estrade, ka vėnė nė skenė nė Tatrin Popullor,  nė Fier, Berat, Korēė etj. disa drama e komedi.

Si krijues  letrar,  ka shkruar gjashtė drama e komedi. Katėr prej tyre : dramat “Vite tė paharruara” dhe “Dy krisma nė Paris” dhe komeditė “Kėshilli i ndrikullave” dhe “Familja e madhe” kanė fituar ēmime  nė konkurset kombėtare tė dramaturgjisė  dhe Festivalet Kombėtare tė Teatrove.

  vitin 2004 u nderua me Urdhėrin “Naim Frashėri i Artė”.

 

Enter supporting content here

Fteriotėt janė njerėz tė mirė