F T E R I O T Ė T - NJERĖZ TĖ DIJES

Sulejman Mato - shkrimtar

Home
Njerėz tė dijes
Isa Hizmo
Lazo Kofina i parė
Lame Xhama - Mėsues i Popullit
Xhevdet Kofina - Mėsues i Popullit
Pr. Dr. Ismet Elezi
Pr. Dr. Besim Elezi
Pr. Dr. Muzafer Korkuti
Pr. Dr. Sezai Braho
Pr. Dr. Hamlet Bezhani
Prof. Dr. Jakup Mato
Prof.as. Dr. Zeko Braho
Prof.as. Dr. Fejzi Hizmo
Prof.as. Dr. Mukadez Ruka
Prof.as. Dr. Vehap Bezhani
Prof.as. Dr. Edip Bezhani
Prof.as. Dr. Zaēe Malo
Dr. Kudret Mita
Guro Zeneli - publicist, shkrimtar
Sulejman Mato - shkrimtar
Agim Mato - shkrimtar
Xhemal Mato - telekronist
Nafiz Bezhani - jurist, shkrimtar
Liri Fterra - publiciste
Sheri Mita - artist, regjisor
Ilir Bezhani - artist, regjisor
Fiqret Fterra - publicist
Ejup Mita

matosulejman.jpg
Sulejman Mato, shkrimtar

SULEJMAN HALIL MATO ( 1941 ) : Shkrimtar

              Lindi nė Fterrė, ku kreu dhe filloren. Shtatėvjeēaren  e mbaroi nė Gjirokastėr, ndėrsa tė mesmen e ndėrtimit nė Tiranė. Mė pas u  diplomua pėr gjuhė-letėrsi nė Universitetin e Tiranės, nė Fakultetin Histori-Filologji.

              Nė vitet 1965-67 punon si mėsues nė Berat, nga 1967 deri mė 1973 si redaktor nė revistėn « Nėntori », 1973-1976 dhe  1985-1991 libretist nė Teatrin e Operės dhe Teatrin Popullor. Nga viti 1993 deri nė vitin 2001 ka punuar drejtor i Agjencisė Qendrore tė Tregtimit tė Librit dhe si kryeredaktor i gazetės « Tirana bashkiake ».

             Ka botuar 10 libra me poezi, ndėr tė cilat pėrmendim: Shtegu i blertė , Nėn diellin e jugut , Mbi glob fryjnė erėra , Nė stinėn e poezisė, Fjalėt, Dallga e Jonit etj.

             Ka botuar  dhe vėnė nė skenė dramat:Ankthi, Njė natė e gjatė, Bukė nė shkėmb, Familja Zhavora etj

             Janė vėnė nė skenė libretet: Legjenda e lules Honinė  (balet) , Vajzat e qytetetit tė gurtė  (balet),  Paja (operetė).

Ka botuar librat me tregime: Drita e syve, Banorėt e vilės ,Vizitor nė Parajsė.

Ka botuar librat studimorė: Labirinte dhe enigma, Ėndrrat profetike,  Arti i tė shkruarit.

           Ka botuar edhe disa libra pėr fėmijė. Vazhdon tė merret me letėrsi dhe tė shkruajė nė shtypin e kohės.

 

Enter supporting content here

Fteriotėt janė njerėz tė mirė