F T E R I O T Ė T - NJERĖZ TĖ DIJES

Liri Fterra - publiciste

Home
Njerėz tė dijes
Isa Hizmo
Lazo Kofina i parė
Lame Xhama - Mėsues i Popullit
Xhevdet Kofina - Mėsues i Popullit
Pr. Dr. Ismet Elezi
Pr. Dr. Besim Elezi
Pr. Dr. Muzafer Korkuti
Pr. Dr. Sezai Braho
Pr. Dr. Hamlet Bezhani
Prof. Dr. Jakup Mato
Prof.as. Dr. Zeko Braho
Prof.as. Dr. Fejzi Hizmo
Prof.as. Dr. Mukadez Ruka
Prof.as. Dr. Vehap Bezhani
Prof.as. Dr. Edip Bezhani
Prof.as. Dr. Zaēe Malo
Dr. Kudret Mita
Guro Zeneli - publicist, shkrimtar
Sulejman Mato - shkrimtar
Agim Mato - shkrimtar
Xhemal Mato - telekronist
Nafiz Bezhani - jurist, shkrimtar
Liri Fterra - publiciste
Sheri Mita - artist, regjisor
Ilir Bezhani - artist, regjisor
Fiqret Fterra - publicist
Ejup Mita

lubonjaliri.jpg
Liri Fterra (Lubonja), publiciste

         LIRI IBRAHIM FTERRA (LUBONJA) ( 1926 ): Shkrimtare, gazetare, veprimtare shoqėrore.

Ka lindur nė Durrės nė njė familje fteriote. Mė 1929 familja e saj u vendos nė Tiranė. Mbaroi Shkollėn e Mesme Femėrore nė Tiranė. Ka mbaruar  Universitetin nė Tiranė, dega Gjuhė e Letėrsi Shqipe. Ka marrė pjesė aktive nė Luftėn Antifashiste Nēl. dhe ka qenė delegate e Tiranės nė Kongresin e Rinisė nė Helmės-Skrapar, gusht 1944.  Tre vjet 1951-53, drejtoi gazetėn “Zėri i Rinisė” dhe 1954-1968 Sekretare e Kolegjiumit po te kjo gazetė. Mė pas, deri nė 1973 ka qenė bashkėpunėtore shkencore nė Institutin Histori-Gjuhėsi, pranė Akademisė sė Shkencave.                                        

Nga 1973-1990 u internua nė Lezhė, vite qė iu hoq edhe e drejta e botimit.

            Nė 1960 botoi librin “Pėr ju vajza”, 1995 botoi librin “Larg dhe mes njerėzve” dhe nė 2003 ka pėrkthyer “Hijet e vendit tė ėndėrruar”.

 

Enter supporting content here

Fteriotėt janė njerėz tė mirė