F T E R I O T Ė T - NJERĖZ TĖ DIJES

Guro Zeneli - publicist, shkrimtar

Home
Njerėz tė dijes
Isa Hizmo
Lazo Kofina i parė
Lame Xhama - Mėsues i Popullit
Xhevdet Kofina - Mėsues i Popullit
Pr. Dr. Ismet Elezi
Pr. Dr. Besim Elezi
Pr. Dr. Muzafer Korkuti
Pr. Dr. Sezai Braho
Pr. Dr. Hamlet Bezhani
Prof. Dr. Jakup Mato
Prof.as. Dr. Zeko Braho
Prof.as. Dr. Fejzi Hizmo
Prof.as. Dr. Mukadez Ruka
Prof.as. Dr. Vehap Bezhani
Prof.as. Dr. Edip Bezhani
Prof.as. Dr. Zaēe Malo
Dr. Kudret Mita
Guro Zeneli - publicist, shkrimtar
Sulejman Mato - shkrimtar
Agim Mato - shkrimtar
Xhemal Mato - telekronist
Nafiz Bezhani - jurist, shkrimtar
Liri Fterra - publiciste
Sheri Mita - artist, regjisor
Ilir Bezhani - artist, regjisor
Fiqret Fterra - publicist
Ejup Mita

zeneliguro.jpg
Guro Zeneli, pblicist

GURO RRAPO ZENELI  ( 4 gusht 1939 ) : Gazetar, shkrimtar, veprimtar shoqėror,  me kontribut tė shquar pėr Fterrėn.

        Lindi nė Fterrė, ku kreu arsimin fillor. Shtatėvjeēaren e mbaroi nė Kuē. Shkollėn e mesme pedagogjike e pėrfundoi nė Tiranė. Nė vitet 1960-1964 pėrfundon studimet nė UT nė degėt Gjuhė e Letėrsi Shqipe dhe Pedagogji e Psikologji. Ka dhėnė provimet pasuniversitare pėr filozofi dhe ka kryer kursin e lartė tė filozofisė nė Tiranė.

Pėr shumė vite ka punuar si mėsues dhe si pedagog i jashtėm nė shkollat e larta., si drejtues rinie nė rrethin e Vlorės, ka qene drejtor i shtėpisė sė kulturės nė Sarandė dhe nė vitet 1982-1988 ka punuar nė administratėn e lartė tė shtetit, pranė Presidentit tė Shqipėrisė . Aktualisht punon pranė grupit parlamentar tė PSSH-sė.

Pėr rreth 18 vjet ka punuar e drejtuar nė shtypin lokal dhe atė qendror. Veē kėsaj, ėshtė shquar si bashkėpunėtor nė shtypin e pėrditshem e periodik dhe nė radjo e television. Ėshtė autor i disa skenarėve pėr dokumentarė televizivė.

Ka dhėnė njė kontribut tė shquar pėr Fterrėn dhe ėshtė bashkėbotues i gazetės “Fterra jonė”.

Dallohet dhe si krijues e botues. Nė vitin 1978 nxori nė dritė librin humoristik “Pa mua rrethi ngec nė vend”. Nė vitin 2004 botoi librin “Ne tė lam, po Ti s’na le,/ Se Ti vjen, ku vemi ne…”, kushtuar Fterrės, po dhe mė gjerė, ku janė pėrmbledhur memorje, skica, meditime, mėnēuri, portrete, intervista, reportazhe e kumtime kushtuar fshatit tė lindjes e bijeve tė tij. Kėto pėrshkohen nga ideja themelore e tij se “Sado qė tė bėsh pėr Nėnėn, pėrsėri je borxhli; sado qė tė bėsh pėr vendlindjen, prapė ke bėrė pak”.

                                                                          

Enter supporting content here

Fteriotėt janė njerėz tė mirė