F T E R I O T Ė T - NJERĖZ TĖ DIJES

Bardhyl Xhama - shkrimtar

Home
Njerėz tė dijes
Isa Hizmo
Lazo Kofina i parė
Lame Xhama - Mėsues i Popullit
Xhevdet Kofina - Mėsues i Popullit
Pr. Dr. Ismet Elezi
Pr. Dr. Besim Elezi
Pr. Dr. Muzafer Korkuti
Pr. Dr. Sezai Braho
Pr. Dr. Hamlet Bezhani
Prof. Dr. Jakup Mato
Prof.as. Dr. Zeko Braho
Prof.as. Dr. Fejzi Hizmo
Prof.as. Dr. Mukadez Ruka
Prof.as. Dr. Vehap Bezhani
Prof.as. Dr. Edip Bezhani
Prof.as. Dr. Zaēe Malo
Dr. Kudret Mita
Guro Zeneli - publicist, shkrimtar
Sulejman Mato - shkrimtar
Agim Mato - shkrimtar
Xhemal Mato - telekronist
Nafiz Bezhani - jurist, shkrimtar
Liri Fterra - publiciste
Sheri Mita - artist, regjisor
Ilir Bezhani - artist, regjisor
Fiqret Fterra - publicist
Ejup Mita

bardhyl25.jpg
Bardhyl Xhama, Mesues i Merituar, shkrimtar

BARDHYL LAME XHAMA : (13 qershor 1933) : Mėsues i Merituar, shkrimtar, punonjės shkencor, gazetar.

Ka lindur nė Fterrė. Arsimin fillor e kreu nė vendlindje, ndėrsa shkollėn 7-vjeēare  dhe shkollėn e mesme pedagogjike i pėrfundoi nė Gjirokastėr nė vitin 1953 me rezultate tė shkėlqyera. Po kėtė vit emėrohet mėsues matematike nė gjimnazin “Asim Zeneli”. Qė nga viti 1954 deri nė 1959 punon nė arsim nė Delvinė, si mėsues . zėvendėsdrejtor e drejtor shkolle tetėvjeēare e gjimnaz. Gjatė kėsaj periudhe kryen studimet me korrespondencė nė Universitetin e Tiranės, nė Fakultetin e Historisė e tė Filologjisė. Nga viti 1959 gjer nė vitin 1964 punon nė Sarandė si inspektor arsimi, nga viti 1964 deri nė vitin 1969 ėshtė drejtor nė gjimnazin “Hoxha Tahsin” tė Sarandės.

Nė vitin 1969 transferohet nė Tiranė si redaktor e mė pas Sekretar Kolegjiumi i gazetes “Mėsuesi”. Nė vitin 1981 emėrohet zėvendėsdrejtor nė Shtėpinė Botuese tė Librit Shkollor dhe mė 1982 fillon punėn si Shef Sektori pėr Gjuhėn dhe Letėrsinė  nė Institutin e Studimeve Pedagogjike. Nė vitin 1989 del nė pension.

          Si mėsues e kuadėr nė arsim ėshtė shquar pėr pėrgatitje tė lartė shkencore, metodike e drejtuese. Si gazetar e studiues ka shkruar me  qindra shkrime e studime shkencore pedagogjike. Si shkrimtar ka botuar 11 libra artistikė pėr fėmijė, romane, novela, vėllime me pėrralla, vėllime me rrėfenja etj.

               Tetė nga veprat e tij janė nderuar me ēmime nė konkurset kombetare tė letėrsisė pėr fėmije e tė rinj.

Ka shkruar mbi njėqind pėrralla e tregime ne organet e shtypit, pjesė pėr teatrot e kukullave, radiotregime e teletregime, radionovela, skenarė dokumentarėsh televizivė etj.

Ka dhėnė ndihmesė tė vaēantė  nė Shoqatėn Mbarėkombėtare tė Shkrimtarėve pėr Fėmijė e tė Rinj, si nėnkryetar i saj pėr njė kohė tė gjatė.

Mban shumė urdhėra e medalje dhe titullin “Mėsues i Merituar”

 

 

Enter supporting content here

Fteriotėt janė njerėz tė mirė