F T E R I O T Ė T - NJERĖZ TĖ DIJES

Prof.as. Dr. Vehap Bezhani

Home
Njerėz tė dijes
Isa Hizmo
Lazo Kofina i parė
Lame Xhama - Mėsues i Popullit
Xhevdet Kofina - Mėsues i Popullit
Pr. Dr. Ismet Elezi
Pr. Dr. Besim Elezi
Pr. Dr. Muzafer Korkuti
Pr. Dr. Sezai Braho
Pr. Dr. Hamlet Bezhani
Prof. Dr. Jakup Mato
Prof.as. Dr. Zeko Braho
Prof.as. Dr. Fejzi Hizmo
Prof.as. Dr. Mukadez Ruka
Prof.as. Dr. Vehap Bezhani
Prof.as. Dr. Edip Bezhani
Prof.as. Dr. Zaēe Malo
Dr. Kudret Mita
Guro Zeneli - publicist, shkrimtar
Sulejman Mato - shkrimtar
Agim Mato - shkrimtar
Xhemal Mato - telekronist
Nafiz Bezhani - jurist, shkrimtar
Liri Fterra - publiciste
Sheri Mita - artist, regjisor
Ilir Bezhani - artist, regjisor
Fiqret Fterra - publicist
Ejup Mita

bezhanivehap.jpg
Prof.As. Dr. Vehap Bezhani

VEHAP NEDIM BEZHANI  (  4 prill 1934 – 12 prill 2002 ) : Asistent Profesor, Doktor i Shkencave nė Gjeologji

Lindi nė Fterrė. Mbas mbarimit  tė shkollės sė mesme politeknike nė Tiranė, punoi pėr disa vjet nė Mirditė si gjeolog. Nė vitin 1961 pėrfundon Universitetin e Tiranės dhe deri nė vitin 1968 punon pėrsėri nė Mirditė, nė Rubik, si inxhinier gjeolog. Nga viti 1968 deri nė vitin 1972 e gjejmė nė ndėrmarrjen gjeologjike tė Pukės.

Nga viti 1972 deri nė vitin 2000 kryen detyra tė rėndėsishme nė Institutin e Kėrkimeve dhe Projektimeve Gjeologjike nė Tiranė, detyra qė i vazhdoi deri kur doli nė pension.

Ka kryer shumė studime e projektime me vlerė nė fushėn e gjeologjisė e veēanėrisht pėr perspektivėn e  bakrit nė rrethet e Veriut, i vetėm, apo me grupe pune  tė drejtuar prej tij. Ėshtė bashkautor nė hartėn gjeologjike dhe atė metalogjenike tė Shqipėrisė,

Nė vitin 1988 merr titullin “Doktor i Shkencave”, nė vitin 1991 titullin “Mjeshtėr kėrkimesh” dhe vitet e fundit Asistent-Profesor.

 

Enter supporting content here

Fteriotėt janė njerėz tė mirė