F T E R I O T Ė T - NJERĖZ TĖ DIJES

Lazo Kofina i parė

Home
Njerėz tė dijes
Isa Hizmo
Lazo Kofina i parė
Lame Xhama - Mėsues i Popullit
Xhevdet Kofina - Mėsues i Popullit
Pr. Dr. Ismet Elezi
Pr. Dr. Besim Elezi
Pr. Dr. Muzafer Korkuti
Pr. Dr. Sezai Braho
Pr. Dr. Hamlet Bezhani
Prof. Dr. Jakup Mato
Prof.as. Dr. Zeko Braho
Prof.as. Dr. Fejzi Hizmo
Prof.as. Dr. Mukadez Ruka
Prof.as. Dr. Vehap Bezhani
Prof.as. Dr. Edip Bezhani
Prof.as. Dr. Zaēe Malo
Dr. Kudret Mita
Guro Zeneli - publicist, shkrimtar
Sulejman Mato - shkrimtar
Agim Mato - shkrimtar
Xhemal Mato - telekronist
Nafiz Bezhani - jurist, shkrimtar
Liri Fterra - publiciste
Sheri Mita - artist, regjisor
Ilir Bezhani - artist, regjisor
Fiqret Fterra - publicist
Ejup Mita

kofinlazoi.jpg
Lazo Kofina i pare

LAZO KOFINA (I PARĖ) (1800 – 1870 ):  Sekretar e kėshilltar i Gjolekės, komandant ēete e luftėtar trim.

Lindi nė Fterrė. Studioi nė Stamboll, ku u bė hoxhė dhe meritoi titullin fetar, “Mulla”, ndaj u thirr tėrė jetėn: Mulla Lazua. U shqua si luftėtar i lirisė  nė periudhėn e Kryengritjes sė Tanzimatit. Ishte komandant pėr Fteriotėt. Janė kuptimplotė vargjet, me pyetjen: “Kush e bėri gurgulenė?” Dhe vjen pėrgjigja: “Kuē, Kallarat e Bolenė,/ Me njė Mulla Lazo Fterrė”. U bė sekretar dhe kėshilltar i Gjolek Labit me shokė, nė vitet 1830-1850, i cili nuk iu nėnshtrua asnjėherė sundimit otoman. Ndaj ngeli dhe nė kujtesėn e popullit: O more Lazo Kofina,/ S’pranove lule e sqima...

 

Enter supporting content here

Fteriotėt janė njerėz tė mirė